تفرجگاه بند ارومیه کیلومتر 3 جاده سیلوانا
ارسال شده در دی ۶, ۱۳۹۵ / 1309

روستای بند ارومیه از شمال به روستای میرآباد، از غرب به روستاهای اوعلی، نوشان علیا و سفلی، از طرف شرق به کلیسای سیر جانوسلو و بزوه و از جنوب به روستای شملکان محدود شده است.

آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. این روستا از دیرباز محل مبادله کالاها و بازار روستایی منطقه ارومیه بوده است و در کنار بستر رودخانه شهرچای به صورت خطی استقرار و امتداد یافته است.

قدمت و پیشینه روستای بند ارومیه

قدمت روستای بند به بیش از سه قرن می‌رسد. مردم روستای بند ارومیه به زبان‌های ترکی آذربایجانی و کردی سخن می‌گویند. دین رسمی آن اسلام و پیرو مذهب شیعه و سنی  هستند

درآمد اکثر مردم روستای بند ارومیه، از فعالیت های زراعی و دامداری تأمین می شود. زمین های زراعی روستا به صورت قطعات کوچک و پراکنده در جنوب، غرب و شرق روستا گسترده شده اند.

گندم و جو بیشترین سهم تولیدات زراعی این روستا را تشکیل می‌دهد. دامپروری نیز رونق قابل توجه‌ی دارد و لذا گوشت، فرآورده های لبنی و پشم از محصولات دامی این روستاست. باغات سیب و انگور در دامنه ارتفاعات و حواشی رودخانه گسترش یافته‌اند. گروهی از مردم روستا نیز در امور خدماتی اشتغال دارند.

بند روستایی کوهپایه‌ا‌ی با بافت مسی متمرکز است. خانه های روستا در بافت قدیم ساختاری سنتی دارند و از مصالحی مانند سنگ، چوب، خشت، گل و انواع آجر ساخته شده‌اند.

در ساخت خانه های جدید، از مصالح سیمان و تیرآهن نیز استفاده می‌شود. خانه های روستاییان از فضاهای متنوعی چون آغل، اصطبل، انبار علوفه، اتاق های استراحت، سرویس بهداشتی و راهرو یا دالان و حیاط برخوردار می‌باشند. جاذبه های گردشگری روستای بند یکی از تفرجگاه های اصلی مردم ارومیه است و مهم ترین جاذبه های طبیعی آن عبارتند از

• تفرجگاه های حاشیه رودخانه شهرچای

• باغات پیرامون روستا

• چشم انداز کوهستان و تفرجگاه زمستانی بند

• دریاچه پشت سد شهرچای با قابلیت های ورزش های آبی

• تفرجگاه پیرامونی سد شهرچای

نوع مکان/آگهی : جاذبه های طبیعی
موقعیت : ارومیه
تفرجگاه بند ارومیه
ویژگی ها

هیچ ویژگی برای این مکان ثبت نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 17 =

موارد مرتبط