دانشگاه سراسری ارومیه کيلومتر11 جاده سرو، پرديس نازلو
ارسال شده در دی ۲۸, ۱۳۹۵ / 5449

  دانشگاه ارومیه به عنوان یک مرکز آموزش عالی در استان آذربایجان غربی ابتدا در قالب آموزشکده در یک باغ ۱۵ هکتاری در مسیر جاده روستای بند ارومیه به ریاست آقای مهندس شیبانی در سال ۱۳۴۴ تأسیس گردید. در آن زمان تعداد اعضای هیئت علمی بسیار محدود بوده و در هر دوره تعداد ۲۰ الی ۳۰ نفر دانشجو برای آموزش در علوم کشاورزی پذیرفته و با درجه کاردانی فارغ‌التحصیل می‌شدند.

دانشجویانی که مایل بودند می‌توانستند تا درجه کارشناسی در دانشکده کشاورزی کرج وابسته به دانشگاه تهران به تحصیلات خود ادامه دهند.در سال ۱۳۴۸ موافقت نامه‌ای بین بنیاد خاور نزدیک و وزارت فرهنگ وقت جهت افزایش دوره دانشکده از دو سال به چهار سال به امضاء رسید و آقای دکتر جعفر راثی ریاست دانشکده را عهده‌دار شده ، در این بین نمایندگان بنیاد خاور نزدیک تهیه کتب آموزشی به زبان انگلیسی و تجهیزات آزمایشگاهی برای دوره چهار ساله دانشکده کشاورزی و دامپزشکی را به عهده گرفت. گرایش های آموزشی شامل رشته‌های کشاورزی ، دامپروری و اقتصاد خانه بود که با پایه‌گذاری پنج گروه آموزشی شامل علوم پایه، علوم گیاهی، علوم دامی، مهندسی کشاورزی و آموزش روستایی حمایت می‌شد. کتابخانه مرکزی دانشکده به سرعت با کتاب‌های منتخب تجهیز و تعداد دانشجویان جدیدالورود به ۱۵۰ نفر در سال رسید. در آغاز همکاری بنیاد خاور نزدیک با دانشکده کشاورزی و دامپروری، مزرعه وسیعی در نازلو واقع در حومه شهر ارومیه به وسعت ۴۰۰ هکتار خریداری شد . پردیس نازلو در ۱۱ کیلومتری مسیر جاده مرز سرو با ترکیه و با‌ فاصله ۱۹ کیلومتری از پردیس شهر قرار داشت. در ابتدا ساختمان‌های دامپروری جهت نگهداری گاو و گوسفند و ماکیان به منظور آموزش عملی دانشجویان و با سرپرستی متخصصین بنیاد خاور نزدیک احداث شد.

افتتاح دانشکده‌های ادبیات و اقتصاد دانشگاه ارومیه

تاریخچه تأسیس دانشگاه ارومیه

لازم به ذکر است که یک دانشکده پزشکی، ۸۷ سال قبل از تأسیس آموزشکده کشاورزی ارومیه و ۵۶ سال قبل از تأسیس دانشگاه تهران، در سال ۱۲۵۷ شمسی در محل باغ ۱۵ هکتاری فوق‌الذکر، توسط یک ایرانی آمریکایی الاصل بنیان‌گذاری شد. آقای دکتر ژوزف کاکران که خود متولد ارومیه بود ، تحصیلات پزشکی را در نیویورک آمریکا گذرانده و سپس با مدرک دکترا به ارومیه بازگشت .

دانشکده پزشکی ارومیه در طی پنج دوره پنج ساله و به مدت ۲۷ سال فعالیت خود، جمعاً ۲۶ پزشک ایرانی را تربیت و فارغ‌التحصیل نموده و تحویل جامعه آن روز داده است. بنا بر شواهد موجود، قبل از آن تاریخ، فقط سه پزشک در ارومیه مشغول طبابت بوده‌اند. هم اکنون یکی از نمونه‌های گواهینامه دو زبانه فارغ‌التحصیلی در سال ۱۲۷۷ که مظفرالدین شاه قاجار خود شخصاً همراه با دکتر کاکران امضا کرده و به فارغ‌التحصیلان اهداء نموده‌اند در این دانشگاه موجود می‌باشد. بدین ترتیب تأسیس آموزشکده کشاورزی ارومیه در سال ۱۳۴۴ دقیقاً شصت سال بعد از تعطیلی دانشکده پزشکی ارومیه که به علت فوت دکتر کاکران پیش‌آمده، اتفاق افتاده است.

به دنبال تأسیس دانشکده کشاورزی و دامپروری ارومیه، دانشکده‌های دامپزشکی و علوم در راستای توسعه کمی و کیفی دانشگاه در سال ۱۳۵۶ افتتاح شدند که منجر به تأسیس دانشگاه ارومیه گردید. پس از آن فعالیت گسترده‌ای برای توسعه پردیس نازلو به عمل آمد که به تدریج و به نوبت هر سه دانشکده فوق‌الذکر به پردیس نازلو انتقال یافتند.

لازم به توضیح است که در سال ۱۳۵۹ دانشکده پزشکی نیز در دانشگاه ارومیه تأسیس شده و تا سال ۱۳۶۴ به فعالیت خود ادامه داد و سپس در نتیجه تغییراتی که در سطح وزارت پیش آمد از دانشگاه ارومیه جدا گردید.

دانشگاه ارومیه پس از آن با افتتاح دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۷ و دانشکده فنی در سال ۱۳۷۰ توسعه بیشتری یافت و در سال تحصیلی۹۴-۹۳ با داشتن ۱۱ دانشکده و مرکز آموزش عالی، ۵ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی، تحقیقاتی و خدماتی، پردیس دانشگاهی، مرکز آموزش زبان، مرکز نیمه‌حضوری، مرکز رشد، موزه تاریخ طبیعی و با بیش از۱۷۰۰۰ نفر دانشجو( روزانه ، شبانه و نیمه حضوری )، ۵۳۲ نفر هیئت علمی و بورسیه و ۶۳۷ نفر کادر اداری به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می‌دهد.

خلاصه
تاریخ دیدگاه
نوشته
نظرات
توسط
۴1star1star1star1stargray
موقعیت : ارومیه
وبسایت : www.urmia.ac.ir
دانشگاه سراسری ارومیه
ویژگی ها
پژوهشکدهٔ زیست فناوری
پژوهشکدهٔ مطالعات دریاچه ارومیه
پژوهشکدهٔ مطالعات و تحقیقات آذربایجان شناسی
پژوهشکدهٔ میکرو الکترونیک
پژوهشکدهٔ میکرو ماشین
دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی
دانشکدهٔ اقتصاد و مدیریت
دانشکدهٔ تربیت بدنی و علوم ورزشی
دانشکدهٔ دامپزشکی
دانشکدهٔ علوم
دانشکدهٔ فنی و مهندسی
دانشکدهٔ منابع طبیعی
دانشکدهٔ هنر
مرکز تحقیقات نانو فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

موارد مرتبط