مسجد اعظم ارومیه خیابان امام ، کوچه دلگشا
ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۹۵ / 298

مسجد اعظم ارومیه

مسجد اعظم ارومیه یکی از مسجد های نام آور و قدیمی شهر ارومیه است که در خیابان بعثت و کوی دلگشا در کنار بازار میوه فروشان و بازار بزرگ قرار گرفته است وفاصله ی چندانی نیز با مسجد جامع شهر ارومیه ندارد.

مسجد اعظم ارومیه که قبلا با نام مسجد بازارباش خوانده می شد. دارای شکل کلی مستطیلی است که یک گنبد بزرگ در وسط دارد. این گنبد بر روی هشت ستون مرمری نگه داشته شده است و قسمت پایه ی شیشه ی گنبد بیشتر نور مسجد رار تامین می کند. مسجد اعظم دارای دو ورودی از طرف بازار است که بر روی هریک از این ورودی ها یک مناره وجود دارد این مناره ها بسیار زیبا کاشس کاری شده اند.

حکایت تاریخی مسجد اعظم ارومیه (قیام دوم بهمن ماه سال ۵۷):

مردم شهر ارومیه روز دوم بهمن ماه سال ۵۷ را به عنوان روز تاریخی مبارزه علیه استکبار می دانند. در این روز بود که مردم شهر ارومیه به رهبری آیت الله غلامرضا حسنی برعلیه رژیم شاهنشاهی قیام کردند. مسجد اعظم ارومیه نیز به عنوان یک سنگر و پایگاه برای انقلابیون به شمار می رفت برای همین بود که ماموران شاه آن را به توپ بستند.

مردم شهر ارومیه دوم بهمن ماه را به عنوان روز به توپ بستن مسجد اعظم نیز به خاطر دارند. در تصاویر قدیمی مسجد اعظم قسمتی که به توپ بسته شده را می توانید مشاهده کنید.

مسجد اعظم ارومیه در خیابان عسگرآبادى، جنب بازار و میدان گندم‌فروشان واقع شده. این مسجد که قبلاً به نام مسجد بازارباش نیز خوانده مى‌شد، ‌ داراى شبستان و صحن داخلى مستطیل شکلیه که در وسط آن، ‌ گنبد اصلى بر روى هشت پایه و ستون که از مرمر سفیدکار شده، ‌ قرار داره. قسمت پایین گنبد سرتاسر شیشه‌اى و نورگیره؛ بخش عمدهٔ نور داخل مسجد از این پنجره‌ها تأمین مى‌شه. در پایین پنجره‌ها کاشى‌هاى جالبى به کار رفته که با آیات قرآنى به صورت نوار با سبک اسلیمى (گل و بوته) تزئین شده.
محراب مسجد نیز با کاشى‌هاى الوان و آیات قرآن به طرز بسیار بدیع و جالبى تزئین شده.
از طرف میدان گندم‌فروشان و بازار، مسجد داراى دو در ورودیه که بر بالاى هر کدام مناره‌اى است که با گلدسته و کاشى‌هاى لعابى سبز و زرد تزئین یافته. این درهاى چوبى بى‌نهایت استادانه ساخته شده‌اند.

نوع مکان/آگهی : مکان های تاریخی
موقعیت :
مسجد اعظم ارومیه
ویژگی ها
راهنما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهارده =

موارد مرتبط