مسجد سردار ارومیه خیابان امام
ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۹۵ / 308

مسجد سردار ارومیه

مسجد سردار ارومیه که بنام مسجد سردار  یا به زبان محلی ساعتلو (به دلیل داشتن ساعتی قدیمی در بالای مناره آن) نیز نامیده می شود در خیابان امام و در امتداد راسته غلام خان ارومیه قراردارد و از جمله بناهای تاریخی استان آذربایجان غربی محسوب می شود.

مسجد سردار ارومیه در دوره قاجار توسط  عبدالصمدخان پدر  اقاخان – جد اعظم  عظیم السلطنه سردار – ساخته شد. وی در سال ۱۳۳۰ه.ق ساعت بزرگی را بالای ورودی آن نصب می کند. به همین دلیل به این مسجد ،مسجد  ساعتلو  نیز می گویند

مسجد سردار ارومیه از دو قسمت مجزا تشکیل شده است:

قسمت اصلی و مهم مسجد را شبستان بزرگ آن تشکیل می دهد. شبستان دارای طرحی مستطیل شکل به طول دوازده و به عرض هجده متر است.گنبد این شبستان بر روی دوازده ستون سنگی هشت ضلعی قرار دارد.

سر ستون های آن به شیوه مقرنس تراش داده شده و زیبایی خاصی به این مسجد بخشیده است.انتهای شبستان بزرگ ،شبستان کوچک قرار دارد که با یک ورودی به داخل شبستان اصلی راه دارد.ابعاد طول و عرض آن ده در دوازده متر است و از نظر شکل همانند شبستان بزرگ ، ولی ساده و بدون تز ئین است.

تمام مصالح به کار رفته در بنا- از دیوارهای طرفین تا قسمتهای طاق و پوشش سقف – همه از آجر های به ابعاد ۲۰*۲۲*۵سانتیمتر است و با ملاط گچ و خاک شکل گرفته است. در انتهای شبستان بزرگ (قسمت غربی) که متصل به شبستان کوچک است.با تخته کوبی حدود یک فرش انداز را به صورت بالکن چوبی جهت استفاده بانوان در آورده اند.
از دیگر تزئینات می توان به کاشی های هفت رنگ با نقوش گل و بته به رنگ های زرد ،صورتی سفید و سبزاشاره کرد.محراب زیبای آن در داخل یکی از طاق نما های ضلع جنوب شبستان قرار دارد.این محراب با کاشی های هقت رنگ با زمینه زرد و رنگهای سفید . صورتی و قهو ه ای  آرایش شده و سوره مبارکه آیه الکرسی درداخل حاشیه های دور محراب دیده می شود.

تاریخ مرمت این مسجد به تاریخ ۱۳۳۰ ه.ق در گوشه محراب آمده است. در بالای قوس محراب در یک کادر مربع مستطیل اسامی الله، محمد ، علی، فاطمه، حسن و حسین نوشته شده است

نوع مکان/آگهی : مکان های تاریخی
موقعیت :
مسجد سردار ارومیه
ویژگی ها
راهنما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هفت =

موارد مرتبط