مسجد مناره ارومیه خیابان امام-خیابان عطایی-کوچه شیشه گر خانه
ارسال شده در بهمن ۲, ۱۳۹۵ / 399

یکی از مشهورترین مساجد در آذربایجان‌غربی مسجد مناره واقع در مرکز شهرستان ارومیه، ضلع شمالی خیابان امام خمینی(ره)، کوی شیشه‌گرخانه و در جنب مدرسه هدایت است که نقش بسزایی در تاریخ ابنیه این دیار دارد.

مسجد مناره در فاصله کمی از مسجد سردار در محله امیرنظامی قرار داشته که به علت مناره بلند قامت خود توسط دو نفر از خوانین ارومیه به نام‌های حاج‌ علیارخان و حاج یدالله‌خان امیر نظمی افشار ساخته شده است.

یکی دیگر از دلیل‌های معروف بودن این مسجد، فاقد بودن دیگر مساجد شهرستان ارومیه از وجود مناره هستند.

بنای اولیه این مسجد کهن به‌دست حاج‌ علیارخان احداث و در سال ۱۳۲۸ هجری قمری نیز به دست یدالله‌خان تجدید بنا و مرمت شده است.

مسجد مناره با معماری بومی و سنتی، دارای یک مناره با الگوی مساجد شمال غربی ایران از نوع مساجد شبستانی و با پوشش تیر چوبی طراحی و دارای زیربنای حدوداً ۴۵۰ مترمربع فاقد صحن است.

این مسجد مانند دیگر مساجد تاریخی و قدیمی دارای نیم طبقه به عنوان قسمت بانوان و تزئینات کاشی‌کاری از نوع ۷ رنگ به سبک قاجاریه است، پوشش سقف زیرزمین مسجد تا سال ۱۳۳۵ از چوب بوده و پس از آن به تیرآهن تبدیل شده است.

از مهم‌ترین بخشهای این مسجد که توجه اغلب مردم و گردشگران را به دلیل نام آن به خود جلب می‌کند، مناره مسجد است که دارای هسته مرکزی از جنس درختی بلند با ارتفاع ۵۰/۲۲ متر بر محور تنه درخت است.

با توجه ویژه به مسجد مناره ارومیه می‌توان آن را بیش از پیش معرفی و در سطح کشوری شناساند، چرا که یکی از زیباترین مساجد ایران محسوب می شود.

نوع مکان/آگهی : مکان های تاریخی
موقعیت : ارومیه
مسجد مناره ارومیه
ویژگی ها
راهنما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

موارد مرتبط