مسجد یوردشاهی ارومیه میدان انقلاب (ایالت) ، اول خیابان امام خمینی
ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۹۵ / 315

مسجد یوردشاهی در ميدان انقلاب، خيابان امام خميني، نبش كوچه شهيد اردشير سليماني واقع گردیده است و از نظر موقعیت در بافت متراکم و مرکزی شهر ارومیه واقع شده است.

این مسجد را که به خاطر نام بانی آن و محل استقرارش در میدان و دروازه یوردشاه، مسجد یوردشاهي می نامند در سال ۱۲۵۰ ه ش در نزدیک دروازه و باغ یوردشاه ( میدان انقلاب ]ایالت[ و پادگان لشکر ۶۴ کنونی) توسط مرحوم شاهوردی اف تاجرباشی معروف به یوردشاهی که مالک زمینهای ناحیه بود، با نمایی آجری، ورودی و صحن بزرگ و یک حیاط پشتی ساخته شد. در جریان یورش شیخ عبدالله شمزینی برای تسخیر ارومیه، اقبال الدوله والی ارومیه برای مقابله با شیخ عبیدالله مسجد یور شاه را ستاد فرماندهی خود نمود (افشار، علی. رساله یورش شیخ عبدالله، ضمیمه تاریخ افشار، میرزا رشید ادیب الشعرا، تبریز: ۱۳۴۶، ص ۵۳۸).

آخرین مرمت و بازسازی مسجد در سال ۱۳۴۳ه ش انجام گرفت که  در طی آن در وپنجره ها و سقف مسجد بازسازی و از شیروانی فلزی شیب دار به شکل خرپای  برای پوشش سقف استفاده شد.

مسجد یوردشاهی با پلانی مستطیل شکل به صورت شرقی- غربی در زميني با مساحت ۱۵۲متر مربع در جبهۀ جنوبی خیابان امام خمینی واقع شده است. مساحت كل بنا ۲۲۰ متر مربع است.

مسجد از صحن، شبستان مردانه، نيم طبقه (شبستان زنانه) كفش كن،‌ فضای میاندر، سرويس بهداشتي، وضوخانه، پايگاه مقاومت بسيج، منزل قديمي خادم، منزل جديد خادم و ‌موتورخانه تشکیل یافته است.

شبستان که مهم ترین فضای این مسجد به شمار می رود دارای پلانی مستطیل شکل به طول متر ۱۲و عرض۵/۸ متر است. این فضا شش پنجره فلزي سفيد رنگ طولي به ابعاد ۶×۲ با قوس جناغي در ضلع شمالی و مشرف به خیابان امام خمینی دارد که بیشترین نور طبیعی مسجد از طریق این پنجره ها تأمین می گردد.

محراب این مسجد تا ارتفاع يك متر از سنگ مرمر سفيد رنگ و بقيه آن با كاشي‌هاي هفت رنگ مزين شده است.

معماران و هنرمندان: حاج محمود فرتاشيان، معمار محراب مسجد هستند.

نوع مکان/آگهی : مسجد
موقعیت : ارومیه
مسجد یوردشاهی ارومیه
ویژگی ها

هیچ ویژگی برای این مکان ثبت نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 4 =

موارد مرتبط