پارک جنگلی ارومیه خیابان شیخ تپه
ارسال شده در دی ۶, ۱۳۹۵ / 1005

پارک جنگلی ارومیه ، با وسعت ۴۴ هکتار در جنوب شرقی ارومیه بر ارتفاعات مشرف به شهر و در مجاورت تپه باستانی شیخ تپه واقع شده است. این تپه جزو تپه‌های باستانی متعلق به دوره مادها پیش از رواج دین زرتشت است که امروزه به دلیل ساخت و سازهای شهری اثری از آن باقی نمانده است.

ویژگی های تاریخی پارک جنگلی ارومیه

از ویژگی‌های اصلی این تپه‌ها وجود هفت لایه مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است که با ظروف و اشیا مربوط به هر دوره مشخص شده است. این لایه‌ها در بیش‌تر این تپه‌ها حالتی مشابه دارند.

مشکلات پارک جنگلی ارومیه

پارک جنگلی ارومیه تحت نظارت مجموعه شهرداری ارومیه قرار دارد که علاوه بر مسیر خطرناک در رفت و آمد، مشکلات دیگری را هم به وجود می آورد که بعد از گذشت چندین سال کوچکترین قدمی برای اصلاح مسیر این منطقه زیبای توریستی شهر انجام نشده است.
در میدانی که در پارک جنگلی ارومیه قرار دارد از مجسمه انگور که نماد میوه های شهر ارومیه است استفاده شده ولی به جای استفاده از نام این میوه برای نام گذاری میدان، از کلمه کوهنورد استفاده شده است.
راه پله هایی که برای تردد اهالی خیابان های میثم و البرز به این پارک ساخته شده، نیمه کاره مانده است تا مردم این منطقه نتوانند به راحتی از این پارک استفاده کنند. همچنین هیچگونه وسیله نقلیه عمومی برای پارک جنگلی تعبیه نشده است تا مردمی که از نعمت وسیله نقلیه محروم هستند نتوانند از این پارک زیبا استفاده کنند.

برنامه های شهرداری برای گسترش پارک جنگلی ارومیه

در برنامه اجرایی شهرداری ارومیه گسترش این پارک به منظور توسعه‌ی گردشگری، فضای سبز، مجموعه‌ی فرهنگی، جهانگردی و نمایشگاهی پیش‌بینی شده است و اولین اقدام، مشخص‌کردن مرز اکولوژیک پارک بر اساس ویژگی‌های شکل زمین بوده است. بنابراین دو خط‌القعر اصلی که محدوده‌ی بلندترین تپه مجاور به پارک را به صورت پهنه‌ی اکولوژیک کامل به وجود آورده است، به پارک موجود اضافه شده و بدین ترتیب وسعت پارک به ۲۶۰ هکتار توسعه می‌یابد.
پارک جنگلی یکی از مناطق دیدنی و تفریحی اصلی در ارومیه محسوب شده و با امکانات تفریحی متعدد نظیر شهر بازی پذیرای گردشگران عزیز می باشد . همچنین سالن های نمایشگاه بین المللی ارومیه در این پارک قرار دارد.

نوع مکان/آگهی : پارک
موقعیت : ارومیه
پارک جنگلی ارومیه
ویژگی ها

هیچ ویژگی برای این مکان ثبت نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 1 =

موارد مرتبط